Legia Akademicka
Miło nam poinformować, że w dniu 18 stycznia 2022 roku, Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie do realizacji V edycji projektu „Legia Akademicka”.
Projekt ten jest skierowany do studentów zainteresowanych pełnieniem służby zawodowej. Do udziału w programie, w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie mogą również zgłaszać się chętni studenci innych uczelni.
Rekrutacja do programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” realizowanego w roku akademickim 2021/2022 w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie trwa do 25.01.2022 r.
Aby wziąć udział w „Legii Akademickiej” w UJD należy po wypełnieniu złożyć wniosek w Dziale Spraw Studenckich: Częstochowa, ul. Waszyngtona 4/8 pok. 106.
Szczegóły dotyczące realizacji zadania w ramach V edycji projektu pn. Legia Akademicka
Piąta edycja projektu pn. Legia Akademicka realizowana jest na podstawie zawartego w dniu 22 stycznia 2021 r. porozumienia Ministra Edukacji i Nauki z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Projekt jest kontynuacją pilotażowego projektu o tej samej nazwie zapoczątkowanego w 2017 r.
Podstawa prawna realizacji projektu
Projekt pn. Legia Akademicka realizowany jest na podstawie zadań zleconych przez Ministra Edukacji i Nauki w trybie art. 404 ustawy z dnia 20 lipca 20018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i poz. 1630).
Podstawowe zasady dotyczące projektu
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
Zasadniczym założeniem projektu pn. Legia Akademicka jest przeprowadzenie przez uczelnię programu szkoleń (części teoretycznej) w obszarze dwóch modułów merytorycznych tj. modułu podstawowego i modułu podoficerskiego w wymiarze 15 godzin każdy.
Do projektu przystąpić będzie mógł student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędą się szkolenia w ramach części teoretycznej, które muszą zakończyć się do dnia 30 maja 2022 r.
Głównym celem części teoretycznej będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń wojskowych realizowanych w jednostkach wojskowych.
W ramach części teoretycznej realizowane będą szkolenia dla studentów w ramach dwóch modułów merytorycznych:
1. podstawowy – 13 godzin szkolenie programowe + 2 godziny egzamin, razem 15 godzin;
2. podoficerski – 13 godzin szkolenie programowe + 2 godziny egzamin, razem 15 godzin.